Litewski urząd skarbowy sprzedaje skonfiskowane

Litewski urząd skarbowy sprzedaje skonfiskowane BTC, ETH, XMR za 7,6 mln USD

Litewski urząd podatkowy, Państwowa Inspekcja Podatkowa (STI), rzekomo sprzedał skonfiskowaną krypto walutę o wartości 6,4 mln euro – około 7,6 mln dolarów – a następnie przekazał te środki do budżetu państwa. Byłby to pierwszy przypadek, gdy litewski organ rządowy sprzedał skonfiskowaną krypto walutę za fiaty.

Raporty podają, że przejęte aktywa kryptograficzne składały się z krypto walut Bitcoin, Ether oraz Monero, które zostały skonfiskowane w lutym tego roku. Irina Gavrilova, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Podatkowej powiedział, że Bitcoin Pro konwersja walut kryptograficznych na euro trwała prawie dzień i dodał w oświadczeniu. Cały proces dla administratora podatkowego był nowy, począwszy od przejęcia skonfiskowanej waluty kryptońskiej, a skończywszy na jej wdrożeniu.

Przedstawiciel STI powiedział w raporcie, że w przyszłości znacznie łatwiej będzie sprzedać takie skonfiskowane aktywa. Jednak w odniesieniu do sposobu, w jaki STI sprzedała skonfiskowane krypto, organ zauważył, że proces wymiany wymagał od STI stworzenia portfela kryptońskiego w celu otrzymania kryptociągu od organów ścigania.

Kilka krajów obsługuje przejęte waluty kryptograficzne na swój własny sposób

Na przykład, już w październiku Rumunia sprzedała na aukcji przejęte waluty kryptograficzne bitcoin i eter, który został skonfiskowany w ramach nieujawnionej sprawy o oszustwo. W 2017 r. Ernst and Young ogłosił aukcję 24.518 BTC, które zostały „skonfiskowane jako dochód z przestępstwa“ przez australijską policję. W następnym roku bułgarskie organy ścigania skonfiskowały prawie 213.000 BTC, które również zostały sprzedane na aukcji.

Nawet rząd USA zazwyczaj sprzedaje skonfiskowane krypto na aukcjach prowadzonych przez US Marshals Service. Na początku tego roku amerykańska agencja federalna otrzymała nawet krytykę po tym, jak ujawniła aukcję 4.041.58424932 Bitcoin za 38 milionów dolarów w lutym tego roku, kiedy to moneta była jeszcze wyceniana poniżej 9,2 tys. dolarów.